Generowanie i wysyłanie deklaracji ZUS-DRA przez e-Płatnika

Deklarację ZUS-DRA wygenerowaną w programie można pobrać w postaci pliku i przesłać do ZUS korzystając z ePłatnika, który znajduje się w PUE ZUS.

Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby prawidłowo utworzyć deklarację ZUS-DRA i wysłać do ZUS.

 

Jak wygenerować deklarację ZUS-DRA?

Program generuje deklarację ZUS-DRA na podstawie danych z Rozliczeń ZUS. W pierwszej kolejności należy w dziale Raporty otworzyć zakładkę Rozliczenia ZUS i wybrać tam rodzaj opłacanej składki oraz formę opodatkowania na podstawie której program obliczy składkę zdrowotną. Teraz już wystarczy tylko wybrać miesiąc i kliknąć w przycisk OBLICZ ZUS.

W dolnej części pojawi się tabela z wyliczonymi składkami zdrowotnymi w której po prawej stronie jest szary przycisk ZARZĄDZAJ. Klikając w przycisk można podejrzeć w jaki sposób program dokonał obliczeń składki zdrowotnej oraz przejść do Deklaracja ZUS-DRA.

Rozliczenia ZUS DRA

Wygenerowana deklaracja ZUS-DRA jest od razu wypełniona kwotami z sekcji Rozliczenia ZUS.
Za pierwszym razem należy uzupełnić w sekcji II Dane identyfikacyjne Płatnika składek. Zostaną zapamiętane po pobraniu pliku z deklaracją i podpowiedzą się automatycznie w kolejnych miesiącach.

Istotne, aby dane płatnika składek były identyczne z tymi, które są podane w ZUS. Nie można podać również nic więcej (np. uzupełnienie pola REGON, gdy nie był podany z ZUS-ie skutkuje błędem) poza danymi, które są zarejestrowane w ZUS.

Dane identyfikacyjne płatnika składek ZUS

W kolejnych sekcjach dokumentu ZUS DRA widoczne są kwoty składek, które należy sprawdzić czy są poprawne, można je w razie potrzeby zmodyfikować klikając w odpowiednią komórkę formularza.

Jeśli wszystko się zgadza, to na samym dole można pobrać plik z deklaracją w formacie KEDU (XML), klikając w szary przycisk Pobierz plik ZUS DRA.

Zapisany plik można przesłać do ZUS za pomocą programu Płatnik lub e-Płatnikiem przez PUE ZUS.

 

Wysyłka deklaracji ZUS-DRA przez ePłatnika

ePłatnik jest internetowym odpowiednikiem programu Płatnik. Zaletą wysyłki pliku przez ePłatnika jest jego weryfikacja przed wysłaniem do ZUS.

Można z niego skorzystać logując się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w skrócie PUE ZUS.

Po zalogowaniu należy w górnym menu wybrać ePłatnik (1) następnie po lewej przejść do sekcji Dokumenty (2) i kliknąć w Import KEDU (3).

Import deklaracji ZUS DRA z pliku

Po zaimportowaniu pliku można go zweryfikować oraz Wysłać do ZUS.

Czy artykuł był pomocny