Od 1 listopada 2019 obowiązują przepisy o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment) dla podatników VAT.
Kogo obowiązuje mechanizm podzielonej płatności?
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obejmuje sprzedawców i nabywców towarów lub usług wymienionych w załączniku 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto. Chodzi m.in. o: elektroniczne układy scalone, komputery, dyski twarde, telefony komórkowe, telewizory, aparaty fotograficzne i kamery cyfrowe, dostawę płyt, arkuszy, folii i pasów z tworzyw sztucznych, wszelkie wyroby z aluminium, stali, srebra, miedzi i złota, części do silników spalinowych, różnego rodzaju odpadów i surowców wtórnych, paliwa oraz usługi budowlane i sprzedaż detaliczna części samochodowych.
MPP nie jest wymagany w transakcjach na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, jeżeli sprzedawcą na dzień dokonania dostawy był podmiot prywatny (nie publiczny).
Jak zastosować mechanizm podzielonej płatności w programie FakturaXL?
Ustawa zobowiązuje do umieszczenia na fakturach zapisu „Mechanizm podzielonej płatności„. Aby zapis taki się pojawił na wydruku, należy podczas wystawiania faktury zaznaczyć opcję „Zastosuj mechanizm podzielonej płatności”
Pole to znajduje się w dolnej części formularza, a jego zaznaczenie powoduje pojawienie się obowiązkowego zapisu pod numerem konta. Przykład poniżej.
Rys. Przykład faktury z mechanizmem podzielonej płatności
Dodatkowo program domyślnie automatycznie poinformuje, gdy wystawiana faktura vat jest na kwotę powyżej 15 tys. brutto i nie ma włączonej opcji „Zastosuj mechanizm podzielonej płatności„.
Komunikat ten można wyłączyć w Ustawieniach, jeśli np. nie sprzedajemy towarów zobowiązujących do stosowania zapisu o MPP. Wystarczy odznaczyć opcję „Włącz komunikat ostrzegawczy o Mechanizmie podzielonej płatności„.
Istnieje również możliwość włączenia zapisu Mechanizm podzielonej płatności na stałe, tak aby pojawiał się na każdej fakturze automatycznie niezależnie od kwoty wystawianej faktury. W tym celu należy zaznaczyć opcję „Pokazuj zawsze treść Mechanizm podzielonej płatności na wydrukach„.
Jak widać na przedstawionych powyżej zrzutach ekranu z programu, zastosowanie się do nowych przepisów nie jest specjalnie skomplikowane. Poprawne ustawienie programu pozwala maksymalnie uprościć cały proces.