Różnice kursowe
Sprzedaż lub zakup w walucie obcej np. w Euro, która jest następnie rozliczana w PLN lub płatność otrzymana w innym dniu niż data sprzedaży na fakturze powoduje powstanie różnic kursowych. Program pozwala na ich szybkie i łatwe obliczanie.
Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby dowiedzieć się jak rozliczyć i dodać różnice kursowe w programie.
Jak dodać różnice kursowe?
Opcja dodawanie różnic kursowych jest widoczna wyłącznie dla faktur wystawionych w walutach obcych, które mają status .
Na listach faktur należy kliknąć w przycisk Zarządzaj i wybrać „Dodaj różnice kursowe„.
Wybór powoduje utworzenie dokumentu Dowód wewnętrzny, na którym wyskakuje okienko z możliwością podania wartości opłacenia w przypadku wpłaty w PLN.
Obliczanie różnic kursowych, płatność na konto w PLN
lub wybór dnia wpłaty w przypadku wpłaty na konto walutowe.
Domyślnie data jest podpowiadana z daty opłacenia faktury. Kurs waluty z tego dnia zostaje automatycznie wyświetlony, a kwota różnicy kursowej przeliczona.
Obliczanie różnic kursowych, płatność w walucie EUR
Po wpisaniu wartości otrzymanej wpłaty i zatwierdzeniu TAK, na dowodzie wewnętrznym zostaje dodana pozycja „Różnice kursowe”. Wystarczy kliknąć i dowód wewnętrzny z różnicami kursowymi zostaje wystawiony i automatycznie przypisany do faktury, której dotyczą powstałe różnice kursowe.
Jest to widoczne np. na liście faktur w postaci ikonki, po której naciśnięciu widać z jakimi dokumentami faktura jest powiązana.
Różnice kursowe w KPiR
Dowód wewnętrzny z różnicami kursowymi pojawia się automatycznie w KPiR jako Pozostałe przychody (kolumna 8), lub w przypadku faktur zakupu jako pozostałe wydatki w kolumnie 13.
UWAGA:
Opcja dodawania różnic kursowych jest widoczna wyłącznie dla faktur wystawionych w walutach obcych ze statusem Opłacona . Ta sama zasada obowiązuje dla różnic kursowych na fakturach zakupu.